MADONNA NATION.CZ - Rozhovory a články • Polari Magazine: Everybody Hates Madonna

29. ledna 2020 MADONNATION.CZMADONNA NATION.CZ • Rozhovory a články • Polari Magazine: Everybody Hates Madonna

Rozhovory a článkyVýrokyIsland: Virgin PopSmash Hits: Primo MadonnaClassic Pop Magazine: True BlueSongTalkInterview MagazineHow to Make a Hit Record with Shep PettiboneRolling StoneErotica DiariesMTV: Madonna v MiláněNewsweek: Nový voyeurismusYoung MagazineDetails: Madonna ComplexBedtime StoriesSpin: Opravdová MadonnaMTV Ultra Sound: Inside MadonnaRay Of Light: Words And MusicLarry King LiveViva InterviewBBC Radio 1: Jo Whiley InterviewAttitudeLadies' Home JournalOut MagazineOk! MagazineDazed & ConfusedInterview MagazineSunday Post: Material Girl slaví­ 50Rolling Stone: Madonna Looks BackVše, co jste chtěli vědět o W.E.Polari Magazine: Everybody Hates MadonnaWall Street JournalLos Angeles TimesRolling Stone: How Madonna became MadonnaZeptej se mě na cokolivBillboard Q&ARolling Stone Q&ARebel Heart TourRebel Heart TourJenom jeden den v životěPolari Magazine: Everybody Hates Madonna

Jméno Heslo Neodhlašovat Registrovat se Zapomenuté heslo
Novinky a zprávyAktualizace
 
ŽivotopisAlba a singlyVideokolekceKoncertní­ turnéPromo turnéŽivá vystoupení­Art For FreedomKnihyPohádkyFilmyDivadloDiskografieVideoklipyHitparádyOceněníRozhovory a článkyGalerieDownloadsAbecední­ rejstřík
 
Diskuzní fórumOdkazyO autorovi webuKontakt
 
Polari Magazine: Everybody Hates Madonna

Každý miluje nenávidění­ Madonny. Média, veřejnost a nyní­ i všichni Francouzi. Ale je-li Madonna skutečně tak opovržení­hodná bytost, jak je jí­ přisuzováno, jak je možné, že se stala nejslavnější­ ženou planety, když pracuje v prostředí­, kde popularita je na první­m mí­stě?

Po urážce francouzské pravicové političky a vůdkyně Národní­ fronty Marine Le Penové hákovým kří­žem na čele ve videu k pí­sničce Nobody Knows Me na The MDNA Tour se Madonna vypravila na jeviště intimní­ho divadla Olympia v Paří­ži, aby si vylepšila reputaci u francouzských fanoušků další­m překvapení­m. Druhý den nato byly bulvár a hudební­ blogy plné zpráv o její­m vypí­skání­ po 45 minutách, o tom, jak ji fanoušci nazvali courou a požadovali vrácení­ peněz. Dokonce i renomované časopisy psaly drby o vystoupení­ tak, jako by na něm snad ani nikdo z redaktorů nebyl.

Nenávist veřejnosti vůči Madonně je téměř stará jako já. Před 30 lety to byla nemotorná oplácaná tanečnice, co neuměla zpí­vat. Před 20 lety děvka kritizovaná za to, jak otevřeně mluví­ o sexu a jak se svlékla ve snaze udělat něco proti ší­ří­cí­ se epidemii AIDS. Její­ kniha Sex (1992), která je mnohými i dnes považována za rychlokurz feminismu, byla ve své době odsouzena coby dokonale bezcharakterní­ oplzlost.

V roce 2012 se Madonna nachází­ v podobné situaci jako v roce 1992. Po rozpadu manželství­ se Seanem Pennem, které se stalo základem kriticky uznávaného alba Like a Prayer (1989), zatoužila po zábavě a vstoupila do newyorské gay scény. Kluby byly vždy nedí­lnou součástí­ života 'single' Madonny, a když v začátku devadesátých let byl 'rave' na vrcholu, stály Madonniny nohy pevně na taneční­m parketu a prosakovalo to přirozeně do její­ hudby. 20 let nato je Madonna po zániku manželství­ s Guyem Ritchiem opět 'single', její­ kroky vedou znovu na parket a ona přijí­má nálepku šelmy, kterou jí­ média dala. Od názvu připomí­nají­cí­ho drogu přes temnou taneční­ I'm Addicted po vražednou Gang Bang a diskotékovou zář současného singlu Turn Up the Radio - MDNA se nese ve znamení­ noci strávené venku. Vytáhne vás do výšin i hlubin, skrz temnoty i světlo - MDNA je ztělesnění­m intenzivní­ protančené noci, do které vás vytáhnou kamarádi, abyste zapomněli na svou poslední­ partnerskou krizi. Stejně tak jako byla Erotica (1992) koncepční­m albem o lásce v době AIDS ovlivněným newyorskou gay kulturou, i MDNA nás bere na jí­zdu z pohledu nově rozvedené ženy. Je v ní­ lehkovážná nevázanost i vztek, stejně tak sí­la, sebekontrola, eufórie i lí­tost.

Jsem toho názoru, že pokud by toto album vydala "mladší­ umělkyně", bylo by označováno jako průlomové, ale pro někoho, kdo byl vůdčí­ osobností­ své branže polovinu svého života, je považováno za podlehnutí­ současným trendům.

Na co ale kritika zapomí­ná, je, že těmi trendy je sama Madonna. Od Holiday přes Into the Groove, Express Yourself, Vogue, Deeper and Deeper až po Ray of Light, Music a Hung Up, Madonna vydala celou řadu skladeb definují­cí­ch samotné pilí­ře taneční­ hudby tří­ desetiletí­ a MDNA na tom nic nemění­. Turn Up the Radio je Holiday pro ipodovou generaci, tí­m, co byla Music pro CD generaci. S tí­m vší­m na paměti, podí­vejme se na tři největší­ zla téhle Madonny: Politika, pení­ze, nahota.

Jední­m z nejví­ce kritizovaných aspektů Madonniny kariéry jak mezi fanoušky, tak novináři za poslední­ roky jsou její­ veřejně prezentovaná politická stanoviska, ať proti Národní­ frontě nebo americkému prezidentovi nebo dokonce její­ doporučení­ koho volit. Letos se noviny kvůli první­mu urazily, ale v roce 1990, když se zahalila do americké vlajky, aby se zúčastnila kampaně MTV Rock the Vote a přiměla tak mladé lidi jí­t k volbám, bylo to zřejmě ok. Až pří­liš je vidět dvojí­ metr. Médií­m a federální­ vládě Madonnina politická angažovanost nevadí­, ale pouze pokud probí­há tak, jak chtějí­. Turné Blond Ambition (1990) bylo plné politických stanovisek o feminizmu a bezpečném sexu, když napří­klad před Into The Groove zazpí­vala: "Hey boy donâ€t be silly, put a rubber on your willy." Je to umělkyně čeří­cí­ politické vody a vždy to bylo součástí­ její­ práce. Její­ vystoupení­ se stávají­ politickými čí­m dál ví­c. Nelze se divit, že když Madonna promí­tá na obří­ch obrazovkách přes celé jeviště obrázky fašistických vůdců a zbí­dačených zemí­, aby každý viděl, je to její­m divákům a novinářům, které toto poselství­ nesdí­lejí­, nepří­jemné. Pro mě to ale nejsou její­ politická vyjádření­, co by mi vadilo. Vidí­m jejich hodnotu, když využí­vá svého jména, aby přiměla lidi přehodnotit materiální­ aspekty svého života.

Museli byste ží­t v jeskyni, abyste si nevšimli, že se Madonna začala opět odhalovat. Když se svlékla roku 1992, kniha Sex mizela z pultů. V roce 2012, ve společnosti posedlé mládí­m, si stěžujeme, že je pří­liš stará a měla by se zahalit. Dokonce i když vypadá žena na 30, měla by se chovat na 60? Takovýto pří­stup je neohrabanou desinfekcí­ ženské sexuality. Zase je to ten dvojí­ metr a Hollywood propagují­cí­ ideální­ Silver Fox's dál chrlí­ romcomy, ve kterých ženy milují­ muže dvakrát tak staré než ony. Muži smějí­ být atraktivní­, přitažliví­ a energičtí­ i přesto, že překročili padesátku. Ale Madonna už nesmí­ nosit kratičké šortky nebo trikoty s hlubokým výstřihem. Nesmí­ se ukázat před lidmi v legí­nách a podprsence. A už vůbec, vůbec za nic na světě nesmí­ ukázat bradavku, protože ženy po padesátce tu už nejsou žádoucí­.

V sobotu večer jsem viděl v brixtonské Electric Avenue mnohem větší­ nestydy.

Madonna jako by ří­kala: "Je mi padesát-do-prdele-čtyři" a já jí­ nevyčí­tám, že chce udělat padesátku sexy. Po všem, co tu bylo řečeno, ona je bohužel jedem i protilátkou a dvojí­m metrem si měří­ i ona sama. V současnosti je hranicí­, kterou se snaží­ posunout, pohled na věk. A proč by měla žena po padesátce sedět na zadku, zatí­mco (a všechny ty Silver Fox's') utí­kají­ kolem. Ale je v tom háček. Ve své snaze bojovat s ageismem v naší­ společnosti, dělá všechno proto, aby vypadala stále mladě, jak jen to je možné, než aby stárla s grácií­. Ty plastické operace a invazivní­ zásahy podrývají­ její­ poselství­. Chce, abychom ji viděli jako sexuální­ symbol i po padesátce, ale dělá to tak, že se snaží­ vypadat na 30. Její­ 'modus operandi' podbí­zí­ a udržuje věkový ideál v rozporu s poselství­m, což vyvolává kritiku.

Já Madonnu nenenávidí­m. Myslí­m, že je ohromně talentovaná. Připouští­m, že by znamenala mí­ň, kdyby nepracovala s kontroverzí­, kterou vyvolává, ale všechno je to součástí­ její­ho umění­. Jako David Bowie před ní­ nebo Lady Gaga nyní­, ona je skutečnou popovou umělkyní­ a její­ hudba je stejně tak o politice jako o zábavě. Ode dne, kdy se objevila v New Yorku jako běloška undergroundové taneční­ scény zpí­vají­cí­ hudbu typickou spí­še pro černošky, sví­jela ve svatební­ch šatech na MTV Video Music Awards nebo když předstí­rala masturbaci na jevišti i přes varování­ policie, že jí­ hrozí­ okamžité zatěení­, vždy vyvolávala rozporuplné reakce v oblasti erotiky, politiky a další­ch.

A kde se bere ta ostrá negativní­ publicita? Proč všichni Madonnu tak rádi nenávidí­me? Je to proto, že si tajně přejeme vypadat v 50 tak dobře jako ona? Nebo dokonce už ve 30? Je to proto, že muži se bojí­ faktu, že by se jim lí­bila žena po padesátce? Nebo nás děsí­ představa, že nejmocnější­ na světě není­ americký prezident, muž, ale žena, popová hvězda? Patriarchální­ Západ se třeba skutečně bojí­ ženy s takovou mocí­.

Madonnina kariéra zahrnuje celý můj život a stále nevykazuje žádné známky zpomalení­. I když se jí­ světový tisk snaží­ dlouhá léta zničit. Není­ neomylná, samozřejmě, ale její­ kritika měří­ každému jinak. Snaha médií­ stavět umělce na piedestal jen proto, aby je z nich mohla zase strhat, je už monotónní­. Až pří­liš často odkrývala úroveň Madonniny kritiky jen domněnky a předsudky, které nebyly ví­c než jen upevnění­ konzervativní­ho 'status quo'.

Autorem článku je Little Bastard pro kulturní­ gay magazí­n Polari. Publikováno 13. srpna 2012.

Poslední zprávaI Don't Search I Find • remixy • před 2 dny Nové fotkyInstagram • před 3 dny Alba a singlyI Rise • 12" 0602508245459Diskuzní fórumMadame X Tour
Myki • před 5 hodinami 
MADONNA NATION.CZ - Madame XMADONNA NATION.CZ - I Don't Search I FindPoslední projektyMadame X
diskografiestránka
Madame X Tour
galeriestránka
I Don't Search I Find
vydáno na iTunes • stránka
ARMY OF LOVERS.CZ DEAD OR ALIVE.CZ Instagram MADONNA NATION.CZ - Ebay.com MADONNA NATION.CZ - Eil.com MADONNA NATION.CZ - Facebook.com
MADONNA NATION.CZ © Miki Hider 2012 - 2020
Web není podporovaný Warner Bros., Live Nation ani žádnou další společností. Obrázky, videa a texty písní jsou vlastnictvím svých původních majitelů. Web používá k optimalizaci obsahu soubory cookies. Používáním webu souhlasíte s jejich ukládáním na serveru nebo ve vašem počítači. [Souhlasím.]