MADONNA NATION.CZ - Rozhovory a články • Classic Pop Magazine: True Blue

3. srpna 2020 MADONNATION.CZMADONNA NATION.CZ • Rozhovory a články • Classic Pop Magazine: True Blue

Rozhovory a článkyVýrokyIsland: Virgin PopSmash Hits: Primo MadonnaClassic Pop Magazine: True BlueSongTalkInterview MagazineHow to Make a Hit Record with Shep PettiboneRolling StoneErotica DiariesMTV: Madonna v MiláněNewsweek: Nový voyeurismusYoung MagazineDetails: Madonna ComplexBedtime StoriesSpin: Opravdová MadonnaMTV Ultra Sound: Inside MadonnaRay Of Light: Words And MusicLarry King LiveViva InterviewBBC Radio 1: Jo Whiley InterviewLadies' Home JournalAttitudeOut MagazineOk! MagazineDazed & ConfusedInterview MagazineSunday Post: Material Girl slaví­ 50Rolling Stone: Madonna Looks BackVše, co jste chtěli vědět o W.E.Polari Magazine: Everybody Hates MadonnaWall Street JournalLos Angeles TimesRolling Stone: How Madonna became MadonnaZeptej se mě na cokolivBillboard Q&ARolling Stone Q&ARebel Heart TourRebel Heart TourJenom jeden den v životěBlond Ambition 30Classic Pop Magazine: True Blue

Jméno Heslo Neodhlašovat Registrovat se Zapomenuté heslo
Novinky a zprávyAktualizace
 
ŽivotopisAlba a singlyVideokolekceKoncertní­ turnéPromo turnéŽivá vystoupení­Art For FreedomKnihyPohádkyFilmyDivadloDiskografieVideoklipyHitparádyOceněníRozhovory a článkyGalerieDownloadsAbecední­ rejstřík
 
Diskuzní fórumOdkazyO autorovi webuKontakt
 
Classic Pop Magazine: True Blue

Po celosvětovém úspěchu pevně sevřeném páskem Boy Toy strávila nově vdaná Madonna druhou polovinu roku 1985 přípravami svého třetího alba. Bláznivě zamilovaná a sklidněná se vrátila s nejúspěšnějším albem své kariéry.

MADONNA NATION.CZ - Stephen BrayMADONNA NATION.CZ - Patrick LeonardMADONNA NATION.CZ - Madonna & Sean Penn

Jelikož je Madonna známá svou neochvějnou sílou, odhodlaností a odolností stejně jako svou mimořádně úspěšnou kariérou, je těžké uvěřit, že sama přiznává, že je velikostí svého úspěchu zaskočená, ačkoliv všude, kam přijde, dává najevo svou až drzou ctižádost.

Celý monstrózní projekt Like A Virgin ji vynesl do takové výše, že každý její pohyb nebo výrok byl nejen diskutován, ale i bystře kontrolován a nepochopen. Touhle nadměrnou publicitou frustrovaná Madonna se rozhodla po Live Aid v červenci 1985 dočasně stáhnout se svým tehdy nastávajícím manželem Seanem Pennem do ústraní a přehodnotit směr, kterým se její kariéra měla ubírat.

"V té době bylo všeho prostě až příliš," řekla později v rozhovoru pro Rolling Stone. "Poté, co vyšel film Desperately Seeking Susan, chodila jsem se známým hercem, oznámila sňatek, pak se objevily moje fotky v Playboyi a Penthouseu - vše se stalo téměř najednou, jeden velký výbuch. Nezáleží na tom, jak moc slavní chcete být, nikdy se nedá připravit na takovou míru pozornosti. Nikdy by mě nenapadlo, že se budu vdávat s 13 vrtulníky nad hlavou. Stal se z toho cirkus. Do filmu byste to napsat nemohli. Nikdo by tomu nevěřil."

Po svatbě Madonna odmítla lákavou nabídku zajet s Virgin Tour také do zámoří. Místo toho se rozhodla pro třetí album. Zvažovala filmové role a také si chtěli s manželem vybudovat domov v Malibu. Přes snahu usadit se v L.A. Madonna strádala steskem po adoptivním domově v New Yorku, který zmírňovaly alespoň částečně návštěvy přátel, z nichž nejčastěji to byl Stephen Bray, bývalý přítel, který ji následoval i do zmíněného New Yorku a stal se jejím prvním partnerem v psaní písní. A právě se Stephenem Brayem začala manželským štěstím inspirovaná Madonna připravovat první nápady a myšlenky pro budoucí album. "Ať prochází v životě čímkoliv, inspiruje jí to," řekl později Bray pro Billboard. "V té době byla zamilovaná, tudíž to je to, o čem musela být i deska.

Během turné dříve během roku 1985 si Madonna vybudovala přátelský vztah s Patrickem Leonardem, hudebním režisérem turné. Napsali spolu Get Up, Stand Tall, ze které se později stala píseň White Heat, a Love Makes The World Go Round, píseň pro Live Aid. Z radosti, jakým směrem se nová tvorba ubírala, se Madonna rozhodla produkovat desku právě se Stephenem a Patem, a to k velké nelibosti nahrávací společnosti, která si přála nějaké velké jméno. Madonna tentokrát odmítla ustoupit. Odlišné představy jí a Reggieho Lucase jí prý zničily debutové album a znechucení, kolik Nile Rodgers vydělal na produkci Like A Virgin, ji přiměly trvat nyní na svém výběru spolupracovníků. "Skutečně za nás bojovala a jsem jí velice vděčný, že to udělala, protože mi ta práce dala jméno coby producenta a skladatele," řekl Pat Leonard pro Classic Pop.

Kromě ekonomického hlediska si Madonna stále myslela, že musí všem něco dokázat. Ačkoliv prodala miliony desek, cítila, že se jí stále nedostává uznání od vrstevníků, ani kritiků, kteří ji obviňovali, že příliš zdůrazňuje svou provokativní image. "Stále existují lidé, kteří, ať budu dělat cokoliv, mě budou vidět jako malou disko šlapku," říká. "Vždy, když natočím video nebo písničku, lidi řeknou: 'No, to je přesně ona!' A já nejsem ani jedna z nich. Jsem to všechno. A přitom nic."

MADONNA NATION.CZ - Papa Don't PreachMADONNA NATION.CZ - Live To TellMADONNA NATION.CZ - Open Your Heart

Již během jednoho z prvních setkání s Patem Leonardem v jeho domácím studiu vznikla píseň, která by měla všechny její pomlouvače znovu donutit se zamyslet. "Madonna souhlasila, že napíše nějaká slova k písni, kterou jsem složil k filmu Fire With Fire," vysvětluje Pat. Když ale Paramount jeho hudební stopu odmítl, přehrál ji Madonně. "Tenhle song by se skvěle hodil k Seanově novému filmu," řekla. "A hned na místě napsala text Live To Tell, zazpívala demo a odešla s hotovou kazetou. Ačkoliv jsme píseň ještě přestříhali, použili jsme ty samé vokály, protože byly tak nesmělé a nevinné. Dokonce je v písni slyšet šustění papíru z bloku, který držela v ruce. Její hlas je tak syrový, jak jen syrový může být, a je to součást jeho šarmu."

Ačkoliv byla Madonna pevně odhodlaná si ponechat kompletní kontrolu nad albem, obměkčily ji dva songy od cizích autorů. Její manažer Freddy DeMann získal rockovou skladbu Follow Your Heart a Michael Ostin, A&R z Warneru, slyšel píseň Papa Don't Preach, která se měla stát debutovým singlem nové zpěvačky jménem Christina Dent, ale přesvědčil jejího autora Briana Elliota, aby ji přenechal Madonně. "Perfektně pasuje do mé snahy postavit se mužským autoritám. Ať je to papež nebo celá katolická církev, můj vlastní otec a jeho konzervativní patriarchální myšlení," řekla Madonna. Ač udělala v textu Papa Don't Preach jen pár úprav, aby si získala spoluautorství, tak Follow Your Heart přearanžovali s Patem drasticky. Vytvořili z ní Open Your Heart a jsou uvádění též jako autoři.

Když si v prosinci 1985 Madonna s Seanem odletěla natočit Shanghai Surprise do Hongkongu, byla si jistá, že drží v rukou skvělou desku. Kromě finálního tracklistu natočila i dema Each Time You Break My Heart, kterou později nazpíval model pro Levi Nick Kamen, a Spotlight, která se objevila za dva roky na remixovém albu You Can Dance.

Po svém návratu do L.A. Madonna ještě rychle natočila video k Live To Tell. Ačkoliv to bylo považováno za uměleckou sebevraždu, uvádět album skladbou tolik odlišnou od toho, na co byli fanoušci zvyklí, ten risk se vyplatil, neboť se z ní stal obrovský hit, který dokonce umlčel většinu kritiků, i když některé jen na čas.

S Papa Don't Preach jako dalším singlem čelila Madonna zatím největšímu skandálu. Příběh písně zažehnul debatu a protesty od nejrůznějších skupin, které obviňovaly Madonnu, že nabádá náctileté slečny k těhotenství, a skupiny proti potratům zase překvapivě brojily proti zjevnému pro-životnímu poselství. Ale ani tato kontroverze nezabránila, aby se Papa Don't Preach stal hitem číslo 1 na obou březích Atlantiku.

Aby doplnila svůj nový vyzrálejší zvuk, odhalila Madonna také nový sofistikovanější vzhled. Se svou hbitou a z tělocvičny vyrýsovanou postavou, minimálním make-upem a po chlapecku zkrácenými vlasy, hleděla na nás z obálky Rolling Stoneu blondýna s ambicí, nová Madonna na hony vzdálená uličnici, jakou jsme znali až dosud. "Už mi bylo špatně z té spousty šperků a doplňků. Chtěla jsem se očistit," vysvětluje Madonna pro New York Times. "Vidím svůj look jako velmi nevinný, ženský a prostý. Cítím se dobře. Když jsem vyrůstala, zbožňovala jsem okouzlující ženy od Brigitte Bardot po Grace Kelly, které teď už nejsou příliš vidět." Její nový styl byl ale špatnou zprávou pro Maripol, její dřívější stylistku, která využívala zájmu o Madonnou inspirované gumové náramky a krucifixové náušnice. Její byznys během měsíců zbankrotoval.

Madonnina touha připomenout krásu starého Hollywoodu převládla také ve fotografiích, které pro propagaci alba True Blue připravil Herb Ritts. Její platinově blonďaté vlasy, ošoupané rifle, motorkářská bunda a vzezření odkazovaly na Branda, Deana a Monroe, zatímco titulní obrázek, úchvatný detailní záběr Madonniny zakloněné hlavy z profilu byl moderním pojetím Warholovy Marilyn.

MADONNA NATION.CZ - True BlueMADONNA NATION.CZ - True BlueMADONNA NATION.CZ - True Blue

Album vydané 30. června 1986 Madonna věnovala "svému manželovi, nejvíce cool chlapovi ve vesmíru". Kritici byli tímto vyznáním doslova šokováni. Žena, kterou považovali ještě před dvanácti měsíci za největší hrozbu pro snadno ovlivnitelné teenagery, je ve skutečnosti nenapravitelný romantik. A co šokovalo ještě víc, byla skutečnost, že umí dokonce zpívat a její hlas dokáže vyjádřit celou řadu emocí od smutku po touhu, od sexuality po euforickou romantičnost. I ti nejtvrdší kritici a odsuzovatelé museli uznat, že dokázala, že stojí na úrovni Prince nebo Michaela Jacksona.

"Za True Blue stojí obrovská dřina a já jsem na ni patřičně hrdá," pyšní se Madonna. "Výraz 'true blue' jsem nikdy předtím neslyšela, až když jsem potkala Seana, který jej používá úplně pořád. Je to výjimečné album. Říká přesně to, co jsem chtěla říct. Napsala jsem téměř všechny texty a ve studiu jsem cítila svobodu dělat úplně cokoliv, co chci. A deska je celá o někom, kdo dospívá, kdo chce být silný a jít za tím, co chce."

Připomeneme-li si její přání "ovládnout svět", s albem True Blue byla Madonna na dobré cestě toho dosáhnout. Deska dosáhla na číslo 1 v 28 zemích a prodejem přesahujícím 26 milionů kusů se stala nejprodávanějším albem roku 1986 a nejprodávanějším albem 80. let od ženské sólové umělkyně. True Blue bylo a stále je Madonniným nejúspěšnějším řadovým albem. Skutečný mezník v její kariéře. Byl to ten moment, kdy se z popového idolu stala popová ikona.

Videoklipy
MADONNA NATION.CZ - True BlueMADONNA NATION.CZ - Open Your HeartMADONNA NATION.CZ - La Isla Bonita

Live To Tell • režíroval James Foley • První zběžný pohled na "novou Madonnu" se nám naskytl v jednoduchém temném videoklipu Live To Tell, který zachycuje Madonnu v prostých šatech z 40. let, očištěnou téměř od make-upu s neposkvrněnými až rozcuchanými vlasy ve stylu z filmu Shanghai Surprise. Video bylo prokládáno záběry z Seanova filmu At Close Range a Madonna sedící v setmělé místnosti se v něm s vervou zpovídá v emotivní lyrice. • Papa Don't Preach • režíroval James Foley • Videoklipem Papa Don't Preach natáčeným na newyorském Staten Islandu přistoupila Madonna k hudebnímu videu poprvé jako k malému filmu. Tanec v něm kombinuje s intenzivním melodramatem a výtečně vypráví příběh o těhotenství náctileté slečny. S vlasy sestříhanými až hazardně na krátko a tričkem "Italians Do It Better" byla Madonna jako teenager dokonale přesvědčivá, i když jí bylo už 27, a předvedla důvěryhodné dojemné vystoupení se svým filmovým otcem, kterého ztvárnil Danny Aiello. • True Blue • režíroval James Foley • Hned poté, co získala historicky první Video Vanguard Award od MTV, se Madonna se stanicí domluvila na soutěži pro fanoušky, aby natočili své vlastní True Blue video, které se hrálo v U.S. Pro zbytek světa Madonna připravila klip v duchu 50. let, ve kterém se nese i celá skladba, o tom, jak vyráží kabrioletem Ford Thunderbird na večeři se svými kamarádkami, kterými i ve skutečnosti byly Debi Mazar a Erika Belle. • Open Your Heart • režíroval Jean-Baptiste Mondino • Jedná se o Madonnino první otevřeně sexuální video. Open Your Heart ji představuje v roli striptýzové tanečnice v ošuntělé peep show. "Procházeli jsme obdobím, kdy jsme experimentovali se svobodu v oblasti těla a sexuality," vzpomíná Mondino. Inspirací pro video s Madonnou v sexy korzetu Marlene Stewartové a s černou na krátko střiženou parukou byla Liza Minnelli v Kabaretu (1972) a Marlene Dietrich v Modrém Andělovi (1930). Mladého, do Madonny zblázněného chlapce hrál model Felix Howard, tehdy uvaděč The Tube. • La Isla Bonita • režírovala Mary Lambert

Recenze
MADONNA NATION.CZ - Live To TellMADONNA NATION.CZ - Papa Don't PreachMADONNA NATION.CZ - True BlueMADONNA NATION.CZ - Open Your HeartMADONNA NATION.CZ - La Isla Bonita

Papa Don't Preach • Již v červnu 1986, kdy skladba vyšla na singlu, ji Madonna popsala jako "píseň s poselstvím, které nikdo nepochopí". Předvídala tak reakci na kontroverzní téma. Kromě drobných změn v textu a kompozici Briana Elliota přidala Madonna i smyčcové intro, jakožto odkaz na As Good As New od Abby z alba Voulez Vous, kterému propadla, když v roce 1979 žila v Paříži a pracovala v týmu disko zpěváka Patricka Hernandeze. • Open Your Heart • Popově taneční skladba s výraznou basovou linkou Open Your Heart stojí na základech rockové písně Follow Your Heart, kterou její autoři Gardner Cole a Peter Rafelson zamýšleli pro Cyndi Lauper. Tato píseň byla úplně první natočenou v prosinci 1985 a vydána byla jako čtvrtý singl o rok později. Kromě jednoho z nejvíce sexy videoklipů vůbec, byla písnička obohacena i o jeden z nejlepších 12" remixů včetně odvážné improvizace na konci, kde si dobírá objekt své touhy. V délce 10:35 byla tato rozšířená verze vybrána jako úvodní číslo Who's That Girl Tour (1987). • White Heat • White Heat, jakožto první z poklon hvězdám stříbrného plátna, obsahuje dokonce úryvek dialogu z filmu stejného jména z roku 1949 režiséra Jamese Cagneye. S opovážlivostí sobě vlastní užívá výrazů a klišé typických pro afektované femme fatale - "My love is dangerous" a odvolává se na gangsterské šarvátky z 40. let - "This is a bust" nebo "Come on baby, make my day". • Live To Tell • Live To Tell představuje Madonnu náladovou a zpovědní a umlčela mnoho Madonniných kritiků, co se ji snažili zaškatulkovat coby interpretku žvýkačkového popu na jedno použití. Tato vyzrálá a úchvatná balada se natolik vymykala všemu, na co jsme byli u Madonny zvyklí, že se její vydavatelství zdráhalo ji vydat, určitě ne jako první singl z alba, a vidělo ji jako uměleckou sebevraždu. Radost z příležitosti ukázat svou další stránku a pýchu z možnosti přispět písní k Seanově filmu umocnilo Madonnino zadostiučinění, když se stal singl v U.S. hitem číslo 1 a dostal se do první desítky všude po světě. Ačkoliv význam textu nebyl nikdy odhalen (jeho slova byla interpretována i jako vyprávějící o zneužívání či nevěře), Madonna sama jen dodala, že píseň je "pravdivá, ale ne nutně autobiografická". Píseň si drží pevné místo na špici oblíbenosti u mnoha gay fanoušků, neboť rezonuje s jejich prožitkem coming outu. • Where's The Party • Bohužel k jejich znechucení, stali se Madonna s Seanem cílem pozornosti paparazziů z celého světa, kteří si nemohli jejich svatbu nechat ujít. Seanův temperament často vyústil v násilí, Madonna se snažila ventilovat svou frustrovanost v písničkách. Nejuvolněnější skladba a nejchytlavější rytmus s tím byly v rozporu. "Where's The Party si připomínám, že si chci užívat života a nechci, aby se ke mně novináři dostali," uvedla pro New York Times. "Je o tom, jaké to je mít kohokoliv za zády a o pocitu, že se můj svět zhroutí." • True Blue • Nic neskrývající milostná píseň pro Seana a nejsladší titulní track je podhodnocovaným popovým klenotem. Dlouho opomíjená skladba - kvůli úzké souvislosti s jejich manželstvím - byla inspirována Madonninou láskou k Motownu, doo-wop a dívčími skupinami 60. let a do Madonniny kariéry se vrátila až po opětovném navázání přátelství s Seanem, když Madonna zahrnula okouzlující verzi s ukulele na své nedávné Rebel Heart Tour (2015 - 2016), kde patřila k vrcholným číslům. • La Isla Bonita • Poté, co ji odmítl Michael Jackson, přehrál Pat Leonard demo písně právě Madonně, která k němu napsala text o krásném ostrově, který s hudbou Pata a Bruce Gaitsche vyústil ve čtvrté britské číslo 1. Inspirována salsou a merengue popisuje Madonna píseň jako poctu "kráse a tajemnosti latinskoamerického lidu". • Jimmy Jimmy • Asi nejslabší píseň alba a jediná, která nebyla nikdy zpívána živě. Jimmy Jimmy je opět napodobenina dívčích kapel inspirovaná Madonninou fascinací Jamesem Deanem. "Mívala jsem sny o tom, jak jsme vyrůstali ve stejné čtvrti a on se pak odstěhoval, aby se stal slavným." Vyprávění o dívčím pobláznění zlobivým chlapcem rezonovalo s Madonniným vztahem s Seanem. • Love Makes The World Go Round • Tento klišé oplývající pokus o protest-song byl raným plodem tvůrčího partnerství Madonny a Pata Leonarda během turné. Původně zvažovaný jako první singl z True Blue se song nakonec objevil jen jednou živě na Live Aid, kde Madonnu doprovázeli Nile Rodgers a Thompson Twins.

MADONNA NATION.CZ - Papa Don't PreachMADONNA NATION.CZ - True BlueMADONNA NATION.CZ - Open Your HeartMADONNA NATION.CZ - True BlueMADONNA NATION.CZ - True BlueMADONNA NATION.CZ - True BlueMADONNA NATION.CZ - Open Your HeartMADONNA NATION.CZ - La Isla Bonita

Přeloženo z článku The making of Madonna's True Blue z časopisu Classic Pop z června 2016. Stránku věnovanou albu True Blue a jeho diskografii naleznete zde.

Poslední zprávaDua Lipa & Madonna & Missy Elliott • před 6 dny Nové fotkyMedellín • před déle než 2 měsíci Alba a singlyMusic • Limitovaná edice CD 9362−47883−2Diskuzní fórumKaty Perry
Noel • před 3 hodinami 
MADONNA NATION.CZ - Madame XMADONNA NATION.CZ - I Don't Search I FindPoslední projektyMadame X
diskografiestránka
Madame X Tour
galeriestránka
I Don't Search I Find
vydáno na iTunes • stránka
ARMY OF LOVERS.CZ DEAD OR ALIVE.CZ Instagram MADONNA NATION.CZ - Ebay.com MADONNA NATION.CZ - Eil.com MADONNA NATION.CZ - Facebook.com
MADONNA NATION.CZ © Miki Hider 1986 - 2020
Web není podporovaný Warner Bros., Live Nation ani žádnou další společností. Obrázky, videa a texty písní jsou vlastnictvím svých původních majitelů. Web používá k optimalizaci obsahu soubory cookies. Používáním webu souhlasíte s jejich ukládáním na serveru nebo ve vašem počítači. [Souhlasím.]