MADONNA NATION.CZ - Rozhovory a články • Blond Ambition 30

5. srpna 2020 MADONNATION.CZMADONNA NATION.CZ • Rozhovory a články • Blond Ambition 30

Rozhovory a článkyVýrokyIsland: Virgin PopSmash Hits: Primo MadonnaClassic Pop Magazine: True BlueSongTalkInterview MagazineHow to Make a Hit Record with Shep PettiboneRolling StoneErotica DiariesMTV: Madonna v MiláněNewsweek: Nový voyeurismusYoung MagazineDetails: Madonna ComplexBedtime StoriesSpin: Opravdová MadonnaMTV Ultra Sound: Inside MadonnaRay Of Light: Words And MusicLarry King LiveViva InterviewBBC Radio 1: Jo Whiley InterviewLadies' Home JournalAttitudeOut MagazineOk! MagazineDazed & ConfusedInterview MagazineSunday Post: Material Girl slaví­ 50Rolling Stone: Madonna Looks BackVše, co jste chtěli vědět o W.E.Polari Magazine: Everybody Hates MadonnaWall Street JournalLos Angeles TimesRolling Stone: How Madonna became MadonnaZeptej se mě na cokolivBillboard Q&ARolling Stone Q&ARebel Heart TourRebel Heart TourJenom jeden den v životěBlond Ambition 30Blond Ambition 30

Jméno Heslo Neodhlašovat Registrovat se Zapomenuté heslo
Novinky a zprávyAktualizace
 
ŽivotopisAlba a singlyVideokolekceKoncertní­ turnéPromo turnéŽivá vystoupení­Art For FreedomKnihyPohádkyFilmyDivadloDiskografieVideoklipyHitparádyOceněníRozhovory a článkyGalerieDownloadsAbecední­ rejstřík
 
Diskuzní fórumOdkazyO autorovi webuKontakt
 
Blond Ambition 30

MADONNA NATION.CZ - Blond Ambition TourMADONNA NATION.CZ - Blond Ambition 30MADONNA NATION.CZ - Blond Ambition 30

"Vím, že nejsem ta nejlepší zpěvačka, a vím, že nejsem ta nejlepší tanečnice. Ale, umím lidi sakra zvednout ze židle a provokovat, jak jen můžu. Cílem tohoto turné je prolomit všechna nesmyslná tabu." A na začátku 90. let tu byla jen jedna jediná hvězda bořící hitparády, která si mohla toto odvážné tvrzení dovolit, a Paula Abdul to nebyla.

Od té doby, kdy co ve svatebních šatech vyzývavě svíjela na jevišti VMA MTV, se z Madonny stala umělkyně, ze které jste nemohli a nechtěli spustit oči. Omezit svoji prezentaci na tradiční výstup před trojicí hudebníků kytara-basy-bicí této ženě, odhodlané pobouřit celou Ameriku, nic neříkalo.

Neoddiskutovatelná královna popu, jen tak na okraj, si s myšlenkou divadelní šou pohrávala již během roku 1987 na Who's That Girl Tour smrští okázalých kostýmů, obrovských projekčních obrazovek a úchvatných dějství, která popisuje jako Broadway na stadionu. Ale turné roku 1990 Blond Ambition - které proběhlo přesně před 30 lety - pozvedlo Madonnin smysl pro šou ještě o úroveň výš.

Až o 60 kostýmů požádala Madonna Jeana-Paula Gaultiera. Ty stály tohoto "haute couture" návrháře 350 aspirinů. Naštěstí se tahle bolestivá práce vyplatila. Kuželová podprsenka právě od tohoto Francouze se později prodala v aukci za 52 000 dolarů a stala se jedním z bodů definující módu toho desetiletí. Podobný osud měly i puntíkovaná blůzka, příčesek nebo sluchátka s mikrofonem.

Nebude žádným překvapením, že Madonna byla stejně puntičkářská, i co se týče choreografie koncertů. Padavky a wannabes tehdy svými inzeráty na šílené tanečníky opravdu nehledala. Vybranou šestičlennou armádu pak v doslova výcvikovém táboře vedl Vincent Paterson a připravoval ji na 57 koncertů během pěti měsíců na třech kontinentech. S hydraulickým jevištěm a dalšími propracovanými konstrukcemi pak stála výprava Blond Ambition tolik, kolik činí hrubý domácí produkt celého jednoho malého státu. Zkrátka královně popu nemohl v té době nikdo konkurovat, ani král. O několik let dříve učarovalo turné Michaela Jacksona díky ladným pohybům a oslnivým světlům mnohým. Dokonce i kultovní hrdina BBC John Peel ho označil za bezkonkurenční bravurnost. Ale Madonnina výpravná, vysoce propracovaná pětidílná šou ho odsoudila k zavátí prachem.

Během Blond Ambition neměli fanoušci sebemenší šanci se nudit nebo se dokonce vydat k baru. Každé čtyři minuty bylo co vstřebávat. Vezměte si například úvodní sekci Metropolis, inspirovanou expresionistickou sci-fi Fritze Langa. Madonna během ní v již zmíněné podprsence simulovala při Express Yourself sex, Open Your Heart zpívala sice na židli, ale obkročmo, a během Causing A Commotion zápasila se svými vokalistkami. A to všechno jen během čtvrt hodinky.

Jak už byste čekali od umělkyně, jejíž reklama na Pepsi byla kvůli rouhačství stažena uprostřed vysílání, druhá pobožná sekce byla ještě o něco poutavější. Když si během smyslné Like A Virgin na červené posteli intenzivně masírovala rozkrok, ponechala divákově představivosti jen málo prostoru. A při Like A Prayer, písni, jejíž provokativní video způsobilo, že jí gigant na nealkoholické nápoje raději ponechal kauci na turné, jsou hvězda sama i její doprovod oděni jako jeptišky a kněží.

Samozřejmě, že většině římskokatolické Itálie se tahle kostýmová hra nelíbila. Druhý koncert na Stadio Flaminio byl zrušen poté, co nikdo jiný než papež Jan Pavel II. žádal veřejnost o bojkot "jednoho z nejsatanističtějších projevů v dějinách lidstva".

Kontroverzní směsice náboženství a erotiky vyvolala vlnu nevole i u torontské policie, konkrétně opět "oplzlé a obscénní" vystoupení k Like A Virgin. Přes hrozbu zatčení se však Madonna a její management nesklonily před autoritami a Madonna se dokonce během svého druhého vystoupení ve SkyDome zmínila o vzteku, který cítila: "Myslíte si, že jsem zlobivá holka? Doufám, že ano!"

Madonna pak Toronto popsala ve filmu S Madonnou v posteli, dokumentu ze zákulisí pojednávajícím o otisku Blond Ambition do popové kultury, jako fašistický stát. Kdo by mohl zapomenout na scénu, ve které Madonna předstírá zvracení poté, co Kevin Costner - tehdy největší filmová hvězda na světě - popsal její šou jako uhlazenou.

Naštěstí davy reagovaly na vyprodaná představení s větším nadšením, dokonce i na sekci Dick Tracy s několika dosud ještě neznámými písněmi. Filmová adaptace komiksu, ve které Madonna ztvárnila roli Breathless Mahoney, se totiž dostala do kin až v polovině turné. A tak se mazaná Madonna snažila třetím dějstvím o detektivovi v nepromokavém plášti nasměrovat fanoušky také do kina.

Z hlediska prosté zábavy je nejlepší čtvrté dějství "Art Deco". Material Girl Madonna zazpívala v županu a v natáčkách pod sušákem na vlasy s typickým "núújóóók"-ským přízvukem. A pak rozházela mezi diváky falešné dolarové bankovky. Během Cherish se za doprovodu nahých mořských "panáků" jala harfy. Následoval snad nejlepší popový moment - Into The Groove ve stylu West Side Story a s propracovanou taneční choreografií. Vše zakončila věrná replika taneční sestavy známé z videoklipu Vogue.

Když se s vámi během přídavku Keep It Together v podobě Bob Fosse říznutý A Clockwork Orange postupně loučí všichni účinkující, je jasné, že jste právě byli svědky něčeho vskutku velkého. Jak řekl tanečník Luis Camacho, "Madonna chtěla dát fanouškům zážitek, než jen koncert. Položila tak základy koncertům a zážitkům, které následovaly." Turné udělalo dokonce dojem i na porotu Grammy, která je notoricky pomalá v uznávání Madonnina významu. Video k turné zvítězilo v roce 1991 v kategorii nejlepší video - dlouhý formát. Byla to Madonnina první Grammy.

Od té doby se tak návštěvníci koncertů nechodili dívat na své idoly, jak zpívají své hity. Propracovaná produkce a příběhy se tak staly nedílnou součástí koncertů, důležitou stejně jako hudba sama. Však se podívejte na Dangerous Michaela Jacksona s kaskadérskými kousky a hrůzu nahánějícími iluzemi, abyste viděli, jaký dopad mělo i na něj turné Blond Ambition jen o dva roky později. A tak tomu bylo u hvězd první velikosti od té doby už pořád. Bez Blond Ambition bychom tu teď jen stěží měli gravitaci popírající P!ink, bonbónový razzmatazz Katy Perry nebo impozantně koncepční cesty Beyoncé. A to ani nemluvě o všudypřítomných stopách v bálech Lady Gaga.

Madonna sama odmítá usnout na svých vlastních vavřínech a na Girlie Show (1993), Re-Invention Tour (2004) nebo Sticky And Sweet (2008-2009) šla ve své odvážnosti ještě dál. Ale nikdy nic už nezměnilo pravidla hry tak jako její extrémně blonďaté a nepředstavitelně ambiciózní turné roku 1990.

MADONNA NATION.CZ - Blond Ambition TourMADONNA NATION.CZ - Blond Ambition 30MADONNA NATION.CZ - Blond Ambition 30

Přeloženo z časopisu Billboard www.billboard.com při příležitosti 30. výročí turné v roce 2020. Stránku webu www.madonnation.cz naleznete zde.

Poslední zprávaDua Lipa & Madonna & Missy Elliott • před 8 dny Nové fotkyMedellín • před déle než 2 měsíci Alba a singlyMusic • Limitovaná edice CD 9362−47883−2Diskuzní fórumDua Lipa
kocil • před 6 hodinami 
MADONNA NATION.CZ - Madame XMADONNA NATION.CZ - I Don't Search I FindPoslední projektyMadame X
diskografiestránka
Madame X Tour
galeriestránka
I Don't Search I Find
vydáno na iTunes • stránka
ARMY OF LOVERS.CZ DEAD OR ALIVE.CZ Instagram MADONNA NATION.CZ - Ebay.com MADONNA NATION.CZ - Eil.com MADONNA NATION.CZ - Facebook.com
MADONNA NATION.CZ © Miki Hider 2020 - 2020
Web není podporovaný Warner Bros., Live Nation ani žádnou další společností. Obrázky, videa a texty písní jsou vlastnictvím svých původních majitelů. Web používá k optimalizaci obsahu soubory cookies. Používáním webu souhlasíte s jejich ukládáním na serveru nebo ve vašem počítači. [Souhlasím.]